Przypadki użycia Black And Decker Bp05pwa

Przypadki użycia Black and Decker BP05PWA są zazwyczaj związane z wykorzystaniem tego urządzenia do wykończenia prac budowlanych i wykończeniowych. Urządzenie to jest wyposażone w silnik o mocy 5A, który umożliwia szybkie i precyzyjne cięcie, wiercenie i frezowanie. Dodatkowo, posiada również szereg funkcji, w tym tryb udarowy, który pozwala wykonywać precyzyjne, szybkie i mocne wiercenia. Przypadki użycia Black and Decker BP05PWA obejmują również wykonywanie otworów w surowym drewnie oraz wycinanie wycięć w różnych materiałach, w tym metalu i tworzyw sztucznych. Ponadto, urządzenie to posiada także szereg dodatkowych funkcji, takich jak zmiana obrotów, która pozwala dostosować prędkość do rodzaju materiału, z którym się pracuje.

Ostatnia aktualizacja: Przypadki użycia Black And Decker Bp05pwa

Dzisiejszy odcinek będzie o przypadkach użycia. Większość z Was pewnie bardziej kojarzy Przypadki Robinsona Crusoe;), czyli mega fajną historię. Przypadki użycia są nie mniej fajnym narzędziem, które możecie wykorzystać w projektach.

Narzędzie, które pozwala rozwiązać dużo problemów:

– definiowanie zakresu
– zamodelowanie sobie całego systemu, w którym pracujecie
– określenie skąd mogą przyjść problemy i nieoczekiwane wymagania

Jeżeli to Was interesuje, to serdecznie zapraszam. Jeżeli nie interesuje, to warto, żeby zainteresowało, bo to jedno z najlepszych narzędzi, mocno niedocenionych, które warto znać.

Czym są przypadki użycia?

Use Case-y to naprawdę świetna sprawa, nie tylko dla IT. Możecie wykorzystać przypadki użycia i ten sposób opisywania rzeczywistości do praktycznie każdej dziedziny. Przejdziemy krok po kroku przez przykład, który dla Was przygotowałem, po to, żebyśmy później mogli pracować na bardziej zaawansowanych tematach.

Po co są przypadki użycia i skąd to się wzięło?

Wzięło się z IT, dlatego, że bardzo często sytuacja wygląda tak, że to jak sobie myślisz o pewnych rzeczach definiując wymagania i o tym, żeby było zrobione i wykonane myślisz tzw. głównym scenariuszem sukcesu.

Wyobraź sobie przykład bankomatu. Ktoś Ciebie pyta jak ten bankomat ma działać. Najprawdopodobniej odpowiedziałbyś „podchodzę do bankomatu, wkładam kartę, wpisuję pin, podaję kwotę do wypłaty, bankomat wypłaca pieniądze, zabieram kartę, zabieram pieniądze i odchodzę. ”

To jest główny scenariusz sukcesu, w którym zakładasz, że nic złego się nie wydarzy. A co się stanie jeśli PIN będzie nieprawidłowy, jak się wtedy ma zachować oprogramowanie bankomatu? Co jeżeli nie ma wystarczającej kwoty w bankomacie, co jeżeli kwota wpisana nie jest podzielna przez nominały, które znajdują się w bankomacie, co jeżeli nie możesz się połączyć z bankiem, żeby sprawdzić z saldo? Cała masa wyjątków, o których musi pomyśleć programista. To powoduje trudność, bo będzie do Ciebie wracał i pytał jak w każdym z przypadków ma zachować się oprogramowanie. Jeśli przewidzisz pewne wypadki wcześniej to będzie mniej frustracji i szybciej to zostanie zrobione.

Przy definiowaniu zakresu projektu, czyli to co mamy do zrobienia – pułapka widzenia tylko głównego scenariusza sukcesu sprawia, że nie widzisz tego co się kryje pod spodem. Nie oszacowujesz jak złożony jest projekt, ile na to potrzeba czasu i pieniędzy. Pewnie znacie sytuację, że wydawało się proste, a później okazało się, że tak nie jest. Use Case-y (Przypadki Użycia) są właśnie takim narzędziem, które umożliwia przewidzenie takich sytuacji, ocenić złożoność problemu odpowiednio wcześniej.

Use Case (Przypadki Użycia) na przykładzie otwierania drzwi

Pomyślcie chwilę, gdybyście mieli kogoś nauczyć otwierania drzwi, to w jaki sposób miałaby wyglądać instrukcja.

To co widzicie na poniższym obrazku to jest notacja. Jest pewien standard opisywania przypadków użycia, po to, że jak ktoś inny patrzy na wasze przypadki użycia, żeby był w stanie je zrozumieć.

Przypadek użycia ujęty jest w kształcie prostokąta z zaokrąglonymi bokami (może ktoś wie i napisze w komentarzu jak się ten kształt nazywa). Przypadek użycia opisujemy przez Scenariusz Akcji np. :

1. Podchodzę do drzwi

2. Naciskam klamkę

3. Pcham drzwi

4. Przechodzę

5. Wykonaj „Zamykam drzwi”

Pod spodem opisujemy wyjątki:

3a. Drzwi nie otwierają się (drzwi pomimo pchania, nie otwierają się)

W skrócie tak właśnie wygląda przypadek użycia – macie listę kroków po kolei do wykonania i listę wyjątków, które mogą się zadziać. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-1024x312. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-300x91. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-768x234. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-260x79. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-50x15. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-150x46. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-400x122. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-350x107. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-600x183. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia. png 1107w" alt=""/>

Kolejna rzecz bardzo ważna – mamy Aktorów. Aktor to najczęściej osoba, która w danym przypadku ma do odegrania jakąś rolę. W tym przypadku to osoba otwierająca drzwi. W jednym przypadku może brać udział więcej aktorów niż jeden.

Kolejna sprawa – mamy dwa rodzaje rozszerzenia głównego przypadku użycia:

Extend – rozszerzenie nasz główny przypadek użycia o „exceptions” czyli wyjątkowe sytuacje

Np. Wyjątek – warunkowy przypadek użycia Drzwi się nie otwierają

Główny scenariusz sukcesu:

 1. Pociągnij
 2. Jeżeli zadziałało wyjdź przez drzwi
 • Sprawdź czy drzwi mają zamek
 • Otwórz kluczem
 • Wróć do „otwórz drzwi”
 • Exceptions – wyjątki

  2. 1. b Nie mam klucza (do tego też może być jakiś wyjątek)

  Widzicie to? Proste przechodzenie przez drzwi wcale nie jest takim prostym algorytmem do oprogramowania.

  Include – to drugie rozszerzenie głównego przypadku użycia

  Zawsze przypadek zawiera konkretne działania, jest to na tyle złożone, że nie chcemy tego przypadku użycia rozpisywać na 629 stron bo byłby ciężki tylko niektóre elementy opisujemy jako osobny przypadek użycia

  Np. : Funkcja – złożony przypadek użycia wykorzystywany jako część innego

  Przechodzenie przez drzwi

 • Uważaj na próg
 • Uważaj na framugę
 • Wykonuj kroki, aż miniesz próg
 • Odwróć się by móc zamknąć drzwi
 • Jak rozpisujecie waszą, rzeczywistość to definiujecie jakie są główne przypadki użycia. Kto bierze w tym udział (rozpisujemy aktorów i łączymy z przypadkami użycia), a później przy rozpisywaniu przypadków użycia wychodzą nam wyjątki. Do wyjątków przypisujemy kolejne elementy. Jeśli chcesz wykorzystać to do rozpisania procesów w swojej firmie to też możesz korzystać z takiego podejścia

  Tak może wygladać przykład rozpisanej firmy:

  Mała firma IT, kilku aktorów i rozpisane główne przypadki użycia.

  Klient korzysta z gotowego produktu, poniżej jak może wyglądać rozpisanie korzystania z produktu:

  Może się okazać, że korzysta z produktu i proponuje zmiany do wdrożenia. W tym przypadku aktorem będzie klient, wsparcie i szef handlowiec, którzy przekazuje uwagi do szefa technicznego, tam dochodzi do doprecyzowania wymagań. Jeżeli wszystko jest ok, funkcjonalność przechodzi do wdrożenia – aktorem tu jest programista, szef techniczny i kierownik projektu. Później wdrażamy funkcjonalność do tego włączony jest aktor wsparcie, a jednym z elementów w ramach zdarzenia jest testowanie. Testowanie – aktor wsparcie.

  Use case-y mają pokazać wam obszar, mapę w ramach, której się poruszacie. Osobiście korzystam z MindManagera przy tworzeniu przypadków użycia, jest całkiem ok.

  Use Case (Przpadki użycia) –literatura

  „Writting Effective Use Cases” Alistair Cockburn – świetna książka, dla władających angielskim numer 1. Po jej przeczytaniu jesteś w stanie pisać use case-y od razu.

  Mam nadzieję, że było to dla was przydatne. Moim zdaniem Use Case-y są niedoceniane, a są naprawdę świetnym narzędziem, korzystajcie?

  Industry 4. 0 w praktyce - inteligentne produkty firmy Schmalz skracają czas przestojów i pozwalają na przewidywanie konserwacji w zautomatyzowanych procesach obsługi. Nasze produkty mogą być stosowane w wielu branżach. Zobacz praktyczne przykłady z branży motoryzacyjnej i farmaceutycznej, aby dowiedzieć się o potencjalnych oszczędnościach oferowanych przez nasze produkty Industry 4. 0.

  Scenariusz:

  Zastosowanie

  • Oprzyrządowanie w linii prasowej do produkcji elementów karoserii w przemyśle samochodowym

  Zadanie

 • Zautomatyzowana obsługa z minimalnym czasem cyklu
 • Rozwiązanie:

  Kompaktowy wyrzutnik SXMPi firmy Schmalz z inteligentnym sterowaniem energią i procesem produkcyjnym charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością ssania do 220 l/min oraz funkcją przedmuchiwania przy minimalnym czasie cyklu. Wyrzutnik może komunikować się ze wszystkimi systemami magistrali polowej za pośrednictwem interfejsu IO-Link. SXMPi rejestruje, analizuje i interpretuje wszystkie dane procesowe, w tym:

  Korzyści dla klienta

  FunkcjaWyrzutnik kompaktowy
  SXMPi
  Konwencjonalne generatory podciśnienia bez IO-Link
  Funkcja oszczędzania powietrzaNiektóreFunkcja wyłączania zasilania dla minimalnych czasów cykluNiektóreInterfejs IO-Link - dwukierunkowa komunikacja w systemach magistrali polowej-Optymalizacja parametrów procesu podczas pracy-Monitorowanie stanu Monitorowanie parametrów procesu, które mają wpływ na funkcjonowanie (szczelność / ciśnienie robocze)Monitorowanie i rejestracja zużycia energiiPomiar oporu przepływu i szczelności w układzie chwytakowymWykrywanie wyciekówMonitorowanie poziomów zanieczyszczeń

  Potencjalne oszczędności dla linii prasowej w przemyśle motoryzacyjnym:

  Użytkownik może zainicjować zaplanowaną konserwację predykcyjną jeszcze przed zakończeniem pracy systemu. SXMPi stale monitoruje stan oprzyrządowania, wykrywa subtelne zmiany lub zbliżające się usterki i raportuje je do sterownika systemu. Wystarczy skrócić czas przestoju o jedną minutę dziennie, roczne oszczędności w wysokości do 300 000 EUR można osiągnąć w powyższym scenariuszu. Rzeczywiste oszczędności będą się różnić w zależności od konkretnych kosztów przestoju w systemie.

 • Oprzyrządowanie końca ramienia w ramach w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej w przemyśle farmaceutycznym
 • Konserwacja zapobiegawcza i łatwe rozwiązywanie problemów w trudno dostępnych miejscach
 • Łatwy dostęp do informacji serwisowych ze smartphone'u przy użyciu NFC
 • Rozwiązanie

  Czujnik podciśnienia i ciśnienia VSi firmy Schmalz to idealne rozwiązanie dla w pełni zautomatyzowanych linii produkcyjnych ze złożonym oprzyrządowaniem w trudno dostępnych miejscach. Wyłączniki elektroniczne mają budowę modułową, są łatwe do zintegrowania ze środowiskiem automatyzacji i widoczne w całym procesie dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii komunikacji. Przełącznik VSi firmy Schmalz stanowi ogromny postęp w rozwiązywaniu problemów i wykonywaniu zadań konserwacyjnych:

 • Informacja o urządzeniu i procesie jest dostępna w czasie rzeczywistym, ponieważ przełącznik wykonuje bezpośrednie pomiary w trakcie procesu i komunikuje się z odpowiednimi sterownikami poprzez IO-Link.
 • Informacje o urządzeniu i procesie mogą być parametryzowane i odczytywane na smartfonie za pomocą NFC.
 • Na wyświetlaczu i wskaźniku stanu (LED) widoczny jest aktualny poziom podciśnienia lub ciśnienia.
 • Procedury obsługi technicznejBez VSi [minuty]Z VSi [minuty] Korzyści z VSiIdentyfikacja źródła/przyczyny błędu i możliwych rozwiązań101VSi może zapobiec przestojom: Pomiary w czasie rzeczywistym są dostępne bezpośrednio przy przełączniku podciśnienia, w sterowniku poprzez IO-Link lub na smartfonie poprzez NFC. Aplikacja sugeruje możliwe rozwiązania Identyfikacja wadliwego produktu za pomocą komunikatów o stanie i lokalizacji specyficznej dla użytkownikaDo zapytania o aktualny stan przełącznika, miejsce instalacji i przechowywania lub datę instalacji można użyć różnych parametrów IO-Link. Regulacja ustawień5Dostęp do instrukcji obsługi za pomocą NFC; wartości nastawcze mogą być kopiowane bezpośrednio z przełącznika, za pomocą NFC lub poprzez sterowanie IO-Link. Pomiar wycieków, monitorowanie energii i konserwacja zapobiegawczaRazem253

  Potencjalna oszczędność dla maszyny butelkującej w przemyśle farmaceutycznym:

  Użytkownik może wprowadzać i odczytywać ważne dane procesowe i dane urządzenia w czasie rzeczywistym za pośrednictwem sterownika, mieć łatwy dostęp do informacji serwisowych i wyświetlać szczegółowe opisy błędów na urządzeniu przenośnym. Wystarczy skrócić czas przestoju i zminimalizować czas obsługi technicznej - średnio o 22 minuty dziennie − roczne oszczędności w wysokości do 30 000 EUR można osiągnąć w powyższym scenariuszu.

  Chcę się przebranżowić, Chcę zostać analitykiem, Doświadczenia, Kursy, Rozwój zawodowy i psychologia, Wydarzenia,

  27 grudnia 2021

  Jak wejść do branży IT?

  Czy warto wejść do branży IT? Jakie są specjalizacje? Analityk biznesowy, programista, tester, UX designer, scrum master, product owner, manager,

   Chcę się przebranżowić, Chcę zostać analitykiem, Rozwój zawodowy i psychologia,

   24 marca 2019

   aw3m #006 Przekwalifikowanie na/z Scrum Mastera, Product Ownera, testera, itp.

   „Scrum Master, Product Owner, PM, Tester – kto najlepiej sprawdzi się w roli Analityka? I odwrotnie, jakie rolę może sprawnie

    Bez kategorii, Chcę zostać analitykiem, Wydarzenia,

    16 października 2013

    IC, MRP, MRPII, MRPIII, ERP, ERPII, SCM

    IC, MRP, MRPII, MRPIII, ERP, ERPII, SCM. Co je łączy? Wszystkie przedstawiają klasy systemów – kompleksowych rozwiązań dla przedsiębiorstw. Co

    Przypadki użycia Black And Decker Bp05pwa

    Bezpośredni link do pobrania Przypadki użycia Black And Decker Bp05pwa

    Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

    Ostatnia aktualizacja Przypadki użycia Black And Decker Bp05pwa